TEÓRIA TIGRA: LETNÉ KINO V RUŽINOVE

01. augusta


Amfiteáter pri Štrkoveckom Jazere utorok o 20:30

POZOR ZMENA!
ZAČIATOK PREMIETANÍ V AUGUSTE UŽ O 20.30 H

TEORIE TYGRA / TEÓRIA TIGRA
Komédia / Dráma
Česko, 2016, 101 min

Réžia: Radek Bajgar
Scenár: Radek Bajgar, Mirka Zlatníková
Kamera: Vladimír Holomek, Petr Koblovský
Hudba: Jan P. Muchow
Hrajú: Jiří Bartoška, Eliška Balzerová, Tatiana Vilhelmová, Jiří Havelka, Jakub Kohák, Pavla Beretová, Iva Janžurová, Anna Čtvrtníčková, Lucia Siposová, Arnošt Goldflam a ďalší

Veterinár Jan (Jiří Bartoška) už toho má dosť. Poslednou kvapkou je smrť svokra, ktorému tiež došli sily a trpezlivosť. Babička (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho živote, starobe, a nakoniec aj o tom, ako a kde bude pochovaný. Nerešpektovala žiadne jeho želanie a túžbu, v dobrej viere, že ona sama vždy a lepšie ako on vie, čo je pre neho dobré a správne. A tak sa k jeho nešťastiu o neho starala podľa svojej predstavy o šťastí. Jánovi začína byť jasné, že je na tej istej ceste. Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) sa totiž riadi rovnakou teóriou malého dvora a dlhého biča a presvedčením, že za šťastie svojho muža je zodpovedná výhradne ona. Jánovi dôjde, že už takto ďalej nemôže, nechce, nevie. Keď nič neurobí, skončí rovnako ako svokor. Jedného dňa ho napadne spôsob, ako sa oslobodiť a získať späť vládu nad svojím životom.Táto revolta je ale celkom netradičná. Už len tým, že prvotnou inšpiráciou mu bol jeden z jeho pacientov, papagáj s podozrením na Alzheimera. Ján sa tak aj vďaka nemu vydáva na cestu za naplnením toho, o čom sa domnieva, že sú jeho sny. A pretože táto cesta nemôže byť ľahká, stáva sa jej súčasťou tiež stádo kôz a neskôr aj kráv, psychiatrický ústav, plavba na plti a život na lodi.

Janova cesta za slobodou ovplyvní aj životy jeho detí a ich partnerov. Dcéra Olga (Táňa Vilhelmová) totiž prevzala matkinu metódu, zatiaľ čo nevesta Alena (Pavla Beretová) zatiaľ dokázala tlaku rodovej tradície odolať a volí si vlastnú cestu, liberálnejšiu, modernejšiu, ľudskejšiu. Dôsledky sú pre ich náprotivky (Jiří Havelka a Jakub Kohák), v oboch prípadoch zodpovedajúce.