SPOMIENKA NA VIEROZVESTCOV

01. júla


DK Ružinov, Ružinovská ulica sobota o 18:00

Sviatok vierozvestcov sv. Cyrila a sv. Metoda si Ružinov pripomenie koncertom troch speváckych zborov.

Miešaný spevácky zbor Cantus z mestskej časti Ružinov spolu so svojimi hosťami a spoločnosťou Cultus Ružinov Vás pozývajú na koncert pri príležitosti sviatku vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda.

Na koncerte odoznejú sakrálne skladby venované pamiatke vierozvestcov, vlastenecké piesne aj tradičné ľudové piesne v zborovej úprave. Hosťami Cantusu budú spriatelené zbory Cantilena zo Senice a Svatopluk zo Žďáru nad Sázavou.
Hostiteľský zbor Cantus je v Ružinove známy z vystúpení pri rozličných príležitostiach usporadúvaných Cultusom a niekoľko ráz do roka aj v kostole sv. Vincenta de Paul v Ružinove. Spevácky zbor vznikol v roku 1984, má 55 členov a jeho dirigentom je Juraj Jartim.
Cantilena je speváckym zborom mesta Senica a pôsobí pri Mestskom kultúrnom stredisku v Senici. Zbor vznikol roku 1971, čiže toho roku oslavuje 46. výročie založenia. Jeho dirigentom je od roku 2014 zbormajster Slovenskej filharmónie Jozef Chabroň.

Najstarším z troch zúčastnených zborov je Svatopluk, ktorý tento rok oslávi neuveriteľných 169 rokov. Vznikol v revolučnom roku 1848 v hostinci U Sísů na námestí v Žďári nad Sázavou. Jeho dirigentom je Zdeňk Kužela.
Všetky tri zbory sa predstavia bratislavskej verejnosti v sobotu 1. júla o 18,00 spoločným koncertom vo Veľkej sále DK Ružinov. Druhé vystúpenie zborov bude v nedeľu 2. júla o 11,00 na omši v kostole sv. Vincenta de Paul v Ružinove.

Viac informácií o koncertoch nájdete na webe cultusruzinov.sk, na Facebooku Cultus Ružinov a na webe cantusbratislava.sk. Vstup zadarmo.