Milan Rastislav Štefánik – Ružinovská galéria /vernisáž/

10. mája


DK Ružinov, Ružinovská 28 piatok o 18:00

Mestská časť Bratislava-Ružinov a Cultus Ružinov, pri príležitosti 100. výročia tragického úmrtia M. R. Štefánika, pozývajú všetkých priaznivcov výtvarného umenia a histórie na vernisáž výstavy „Milan Rastislav Štefánik: Veľký slovenský a európsky diplomat“, ktorá bude spojená s premietaním. Vernisáž sa uskutoční v piatok 10. mája o 18:00 v priestoroch foyer Domu kultúry Ružinov, Ružinovská 28. Výstava potrvá do 30. augusta 2019.

Výstava „Milan Rastislav Štefánik: Veľký slovenský a európsky diplomat“ je z produkcie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, jej autorom je diplomat, historik, publicista a cestovateľ Miroslav Musil, ktorý sa venuje osobnostiam slovenskej kultúry a politiky desiatky rokov. Štefánika približuje na 12 paneloch ako predvojnového astronóma a diplomatického vyslanca Francúzska v Tichomorí a v Južnej Amerike, pilota – meteorológa francúzskej armády na začiatku prvej svetovej vojny, jeho diplomatickú stratégiu pre založenie Československa, aktivity pre nábor československých légií v Taliansku, Rusku, Rumunsku či v USA, prvé uznanie čs. armády a čs. národnej rady vo Francúzsku, oficiálne uznanie Československa spojencami, misiu generála a ministra Štefánika s čs. légiami na Sibíri i poslednú časť jeho života pred tragickou nehodou.

Miroslav Musil
Pôvodne sa venoval psychológii tvorivosti, napísal knihy Cesty k nadaniu a Talenty cez palubu. Potom sa vrhol na históriu slovenských osobností svetového rangu, ako Štefánik, Beňovský, Osuský…, a to popri kariére diplomata, v Ženeve, Paríži, Washingtone a v Ríme. V súčasnosti pôsobí ako publicista, spisovateľ, konzultant, turistický sprievodca anglicky, francúzsky a taliansky. Zaslúžil sa o pamätníky Štefánikovi na Tahiti, na Vava´u, v Ríme, v Campoformido a o pamätník Giuliany Benzoniovej v Košariskách.

Vstup voľný.