Dušan Sekela – Ružinovská galéria /vernisáž/

04. júna


DK Ružinov, Ružinovská 28 utorok o 18:00

Mestská časť Bratislava-Ružinov a Cultus Ružinov vás pozývajú na vernisáž obrazov Dušana Sekelu do Ružinovskej galérie, ktorá bude sídliť v priestoroch foyer Domu kultúry Ružinov, Ružinovská 28. Výstavu otvorí kurátorka Mária Horváthová a to v utorok, 4. júna 2019 o 18.00 hod. Výstava obrazov potrvá do 9. septembra 2019.


Dušan Sekela

Narodil sa 3. marca 1955 v Medzilaborciach. V rokoch 1970 – 1974 študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Košiciach a v rokoch 1974 – 1980 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, oddelenie monumentálnej tvorby (prof. Elvíra Antalová, prof. Robert Dúbravec, prof. Ján Želibský, doc. Ivan Vychlopen).

Žije v Bratislave a venuje sa komornej maľbe, objektu, inštaláciám i pedagogickej činnosti. Má bohatý výstavný program na domácej i zahraničnej scéne a spolupodieľa sa i na organizovaní výstavných aktivít Spoločnosti voľných výtvarných umelcov Slovenskej výtvarnej únie.

Maliarsky program Dušana Sekelu je úzko prepojený s jeho priestorovými prezentáciami a vychádza z princípov geometrickej abstrakcie a  op artu. Orientuje sa predovšetkým  na koloristické a dekoratívne kvality maľby so snahou o harmóniu, ilúziu priestorovej slobody a neobmedzenosti. Už pri prvom vizuálnom dotyku diváka s jeho dielami prekvapí pocit pohybu, ktorý vnímame ako nekonečnú žiarivú linku, kruh, špirálu či hyperbolu, ako erupciu svetelných i farebných lúčov, ako prienik tvarov či  magický pohyb vesmírnych telies.

Dušan Sekela stavia účinok svojich kompozícií na dynamickom maliarskom geste, žiarivej farebnosti, uplatňovaní fenoménu svetla a pohybu v štruktúre obrazovej plochy. Mnohé z jeho diel nadobúdajú priestorové trojdimenziálne podoby pomaľovaných plytkých ihlanov, kužeľov, sférických trojuholníkov, zachovávajúc si však vždy status závesného obrazu.

Vstup voľný.