ČO MI KOMUNIZMUS VZAL

25. októbra


DK Ružinov, Ružinovská 28 štvrtok o 18:30

Mestská časť Bratislava-Ružinov, Cultus Ružinov a Trigon production vás pozývajú na vernisáž obrazov Čo mi komunizmus vzal do Ružinovskej galérie, ktorá bude sídliť v priestoroch foyer Domu kultúry Ružinov, Ružinovská 28. Výstavu otvorí Ľubomír Feldek a to v štvrtok, 25. októbra o 18.30 hod. Výstava fotografií potrvá do 21. decembra 2018 a je určená pre širokú verejnosť a predovšetkým pre školy.

Zuzana Mináčová dlhé roky fotografovala nápisy, ktoré hyzdili nielen naše ulice, ale aj naše životy. Zhromaždila približne 5000 diapozitívov agitačných tabúľ komunistickej strany, ktoré boli umiestnené v nevkusnom umeleckom prevedení všade: pri cestách, na poliach, vo výkladných tabuliach obchodov namiesto tovaru. Nebolo možné ich prehliadnuť. A práve tieto fotografie spolu s osobnými textami – spomienkami Zuzany Mináčovej, sú vážnou a intímnou spoveďou, ktorá však zároveň s nadhľadom a pobavením núti diváka premýšľať o skutočných hodnotách ľudskej spoločnosti. Zuzana Mináčová bola jedna zo státisícov občanov, ktorí nemohli žiť život podľa svojich predstáv a jej život bol plný limitov a obmedzení. Tak ako mnohí, ktorí túžili vyniknúť a vystúpiť nad priemer v profesionálnej oblasti aj v súkromnom živote. Zuzane Mináčovej sa to, našťastie, podarilo. Výstavu dopĺňajú krátke filmy s osobnými výpoveďami autorky aj ďalších známych česko-slovenských osobností v réžii jej syna – režiséra, scenáristu a producenta Mateja Mináča.

Zuzana Mináčová je jednou z najvýznamnejších slovenských fotografiek. Jej tvorba mala a má zásadný celoslovenský a medzinárodný dosah. Po skončení 2. svetovej vojny absolvovala odbor fotografie na bratislavskej umelecko-priemyslovej škole a následne začala pracovať v Slovenskom filme, kde sa venovala filmovej reportážnej fotografii. Je priekopníčkou modernej slovenskej a českej fotografie, dušou „novej vlny“, v ktorej výrazne rozšírila možnosti fotografického výrazu. Jej výtvarné fotografické cykly získali medzinárodný ohlas a stali sa súčasťou zbierok mnohých svetových galérií. Vytvorila desiatky filmových plagátov, obalov gramofónových platní, kníh, CD, DVD. Na konte má viac ako 70 výstav v 30 krajinách sveta. Jej festivalové fotografie Roberta de Niro, Sharon Stone, Giny Lollobrigidy, Michaela Douglasa, Whoopi Goldbergovej, Scarlett. Johanssonovej, Keiry Knightley, Antonia Banderasa, Jude Lawa a mnohých ďalších hviezd svetového filmu sú dnes už legendárne. V súčasnosti spolupracuje o. i. so svojim synom, režisérom Matejom Mináčom, ktorý o jej pohnutom živote natočil v roku 2015 celovečerný dokumentárny film Očami fotografky. V roku 2018 to bolo presne 50 rokov, odkedy pravidelne fotografuje filmový festival v Karlových Varoch.