ČARO KOVAČICKEJ INSITY | RUŽINOVSKÁ GALÉRIA ONLINE

31. januára


DK Ružinov, Ružinovská 28 pondelok o 00:00

Darujte ideálny dar v neopakovateľnej podobe svojim najbližším! Obrazy insitného umenia z Kovačice, ponúkajú tradičný pohľad na Slovákov žijúcich v Srbsku.

Cenník a viac informácií vám radi poskytneme na cultus@cultusruzinov.sk

Výstava obrazov slovenského insitného umenia zo Srbska pod názvom „Čaro kovačickej insity“ prichádza opäť do Ružinovskej galérie. Vzhľadom na aktuálne pandemické opatrenia sa výstava koná ONLINE. Vystavené obrazy si viete pozrieť vo fotogalérii: ALBUM

Pavel Cicka
Narodil sa v roku 1961 v Kovačici. Svoj maliarsky talent uplatňoval už na základnej škole a gymnáziu, keď ilustroval školské časopisy Okienko a Stredoškolák. Prvýkrát sa so svojou prácou verejnosti predstavil na samostatnej výstave počas vojenčiny v Kruševci roku 1978.

Okrem maľovania sa venuje aj poľnohospodárstvu, preto v jeho dielach dominujú pohľady na kovačický chotár, prácu na poli, vinice. Maľuje kone, ktoré kedysi využívali poľnohospodári pri svojej práci. Znázorňuje svojrázne postavičky hudobníkov a spevákov. Zaujímajú ho ľudia, nielen pri práci, ale aj zábave. Neodmysliteľnou súčasťou jeho malieb sú aj listy tekvice, ktorá patrí k typickým kovačickým plodinám. K technikám, ktoré v tvorbe používa patrí olejomaľba na plátno a vyskúšal si aj akvarel na sklo.

Pavel Hajko
Narodil sa v roku 1952 v Kovačici. V roku 1970 skončil strednú remeselnícku školu – odbor stolárstvo. Jeho talent si všimol legendárny insitný majster Martin Jonáš, ktorému ako žiak prinášal prvé kresby. Maľovať začal v roku 1973 a ako maliar sa prvý raz predstavil o rok neskôr na spoločnej výstave maliarov kovačice.

K ústredným motívom jeho malieb patrí jednoznačne kohút. Kohút ohlasujúci nový deň, chrániaci svoje sliepky a dvor, symbol presnosti a slnka. Maľuje kohúta ako strážcu Kovačice a zároveň eroticky symbol, synonymum mužskej energie, rozkoše a pôžitku. Preto mu dáva vztýčený krk a chvost maľuje sýtymi farbami. Ženský princíp symbolizujú tekvice, ale aj iné nezvyčajné predmety. Jeho obrazy vyžarujú erotiku.

Zuzana Veresky
Narodila sa v roku 1955 v Padine. Od roku 1980 žije a pracuje v Kovačici. Svoj prvý obraz namaľovala v detstve. Aj v súčasnosti ju pri tvorbe inšpirujú spomienky z detstva. Námetom sú pre ňu aj príbehy a legendy, ktoré jej rozprávali dedinčania. Má svoj vlastný pohľad na svet a nezabúda ani na tradície slovenskej komunity v Srbsku.

Štetcom dokáže zobraziť dokonalú výtvarnú kompozíciu aj z tých najvšednejších tém nášho života. Jej postavy sú oblečené v slovenských ľudových krojoch. Nechýbajú biele husi, pes a čierny kocúr. Nevšedné čaro jej obrazom dodávajú červené vlčie maky a biele sedmokrásky. Maľuje na plátno, sklo, hodváb, keramiku, ale aj na tekvice. Robí vitráže.