Ružinovský retro majáles 2016

04.05.2016

Ružinovský retro majáles, ktorý sa konal 30. apríla 2016 v Parku Andreja Hlinku, sa niesol okrem štýlu 70. a 80. rokov aj v duchu slovenských rekordov. O zdolanie prvého sa postarali návštevníci viac ako 180 metrov dlhou reťazou z legendárnych „céčiek“. Úspešný bol aj pokus o hromadné tancovanie jednotnej zostavy zo spartakiády. Nechýbalo ale ani typické stavanie mája.

Počas prvého ročníka Ružinovského retro majálesu si návštevníci vychutnali bohatý program, ktorý odštartovali tvorivé dielne pre deti a divadlo. Nechýbalo ani maľovanie na tvár. Predpoludním ale Park Andreja Hlinku ovládli legendárne „céčka“. Skladali ich celé rodiny a podarilo sa im tak do Ružinova priniesť slovenský rekord v najdlhšej reťazi z „céčiek“, ktorá merala viac ako 180 metrov.

Popoludní si zas prišli na svoje aj milovníci ľudových tradícii a tancov. Svoje umenie totiž predviedol Detský folklórny súbor Kremienok. Nasledovala ľudová veselica s novovzniknutou tradíciou – sprievodom od DK Ružinov v doprovode dychovky Veselá muzika, Hasičov Prievoz, FS Karpaty a mažoretiek Liviana. Nechýbalo ani stavanie mája, o čo sa postarali prievozskí hasiči. Starosta Ružinova Dušan Pekár je rád, že sa v Ružinove darí udržať ľudové tradície. Začali sa pravidelne usporadúvať asi pred piatimi rokmi a u ľudí majú takéto podujatia, nesúce ducha tradícii, veľký úspech. Tento rok k tomu pribudol aj bohatý kultúrny program a pokusy o dva slovenské rekordy.

V podvečerných hodinách sa návštevníkom majálesu podaril aj ďalší zápis do slovenskej knihy rekordov a to počtom tancujúcich na jednotnú zostavu spartakiády. Ružinovský retro majáles vyvrcholil koncertom kapely Tiktaci, Janka Lehotského a retro diskotékou.

Moderátorom podujatia bol Rasťo Piško, legenda slovenského humoru, satiry a imitácie.