Ružinovská lýra 2016

04.12.2016

 

Veľký počet hviezd, nestarnúce hity, nové tváre a atmosféra ako pred rokmi. Takto vyzeral sobotný večer 3. decembra v Dome Kultúry Ružinov. Legendárni speváci, ktorí zažili lýru a stali sa slávnymi predstavili na pódiu svoje piesne, no nechýbala ani mladá generácia, ktorá do atmosféry perfektne zapadla. Budúcnosť slovenskej hudobnej scény súťažila o zlatú, striebornú a bronzovú lýru.

Čo bolo impulzom pre tento večer sme sa opýtali riaditeľky Andrei Kozákovej: „Bratislavský kraj nemá žiaden festival populárnej hudby s pôvodnou tvorbou. Ružinovskou lýrou by sme chceli pokračovať v tradícii tohto festivalu. Nechceme aby to bola spomienka, chceme podporovať slovenskú tvorbu a slovenských autorov. Bratislavská lýra formovala v minulosti našu populárnu hudbu, či chceme alebo nie a na dobré veci sa nemá zabúdať.“

Piesne nesmeli byť pred súťažou publikované. Autor piesne musel mať trvalé bydlisko v Bratislavskom kraji. Do súťaže sa prihlásilo až 33 kapiel. Diváci sa tak zabávali spoločne s desiatimi kapelami a ich hitmi. Tie vybrala odborná porota podľa bodového hodnotenia, ktorá bola v zložení Katka Ivanková, Ľuboš Zeman a Vladimír Valovič. Finálová desiatka dostala šancu zaspievať v sprievode známeho Orchestra Gustáva Broma. Priestor dostali všetky hudobné žánre a všetky vekové kategórie.

Spomedzi desiatich súťažiacich kapiel vyhrala 1. miesto Zuzana Fridecká s piesňou AKO STROM. Text napísala spolu s Matejom Frideckým. Hudobnú zložku vytvorila samotná víťazka. Striebornú lýru a 2. miesto vyhrala pieseň BRÁNY. Text a melódiu si skomponoval Peter Farkašovský sám. Na 3. mieste sa umiestnil Branislav Heriban s piesňou ZAJTRA SNÁĎ. Autorsky sa v tomto prípade podieľal Peter Konečný a v hudbe sekundoval Matúš Minarovič.

Na podujatí nechýbal ani starosta Ružinova Dušan Pekár, ktorý cenu MČ Bratislava – Ružinov udelil Róbertovi Patejdlovi, ktorý vyhral s piesňou HĽADÁ SA ŽENA. Pre túto pieseň si hudbu a text skomponoval sám Róbert Patejdl. Na pokračovanie druhého ročníka sme sa opýtali aj samotnej riaditeľky Andrei Kozákovej:“ So súťažou chceme pokračovať aj naďalej a už teraz s ňou máme veľké plány. ”

Podujatie podporila MČ Bratislava – Ružinov a Bratislavský samosprávny kraj. Organizátorom podujatia bol Cultus Ružinov.