top of page
VÝSTAVA TRÓN | FOLK FEST
VÝSTAVA TRÓN | FOLK FEST

VÝSTAVA TRÓN | FOLK FEST

Najoceňovanejšia výstava projekt Trón Pavla Surového, Slováka zo Srbska, ktorý otváral prestížnu titulu Európske mesto kultúry - Nový Sad 2022, prichádza po prvýkrát do Bratislavy

ČAS A MIESTO

16. 11. 2024, 14:00

DK Ružinov, Ružinovská 28

POPIS PODUJATIA

Svetovo uznávaná výstava "Trón" od Pavla Surového, slovenského grafického dizajnéra a módneho fotografa zo Srbska, po úspechoch v Paríži, Belehrade a ďalších mestách prichádza po prvýkrát do Bratislavy. Výstava zobrazuje jedinečnú fúziu tradičných balkánskych krojov a moderného umenia. Surového práca vyzdvihuje ženskú krásu a duchovno prostredníctvom etnografických symbolov a tradícií.


Surový je držiteľ mnohých prestížnych ocenení za portrétnu a módnu fotografiu a jeho výstavy získali uznanie po celom svete.


Názov výstavy Trón, v svetovom a duchovnom zmysle prestavuje boj národov o moc, teda kreslo. Samotný názov naráža na skutočnosť, že archaické ľudové kroje čerpajú inšpiráciu z kráľovských dvorov a kráľovské koruny symbolizujú svadobné party. Na kráľovskom dvore vedľa prepychu sa do popredia dostáva ženská krása, ktorá je hlavná inšpirácia mnohých umelcov a každá žena túži byť tou najkrajšou, aby bola na Tróne. Rôzne národy, prostredníctvom svojho ľudového odevu zdôrazňujú svoje autentické symboly a vlastnosti, ktoré ich definujú ako národ a v tom zmysle ako jedinečné a osobitné. Autor a fotograf Pavel Surový svojím etnografickým výskumom a prostredníctvom fantazmagorických fotografií túto zhodu sublimoval do jedného originálneho a jedinečného zobrazenia.

 

Zvlášť dôležitý prvok v jeho umeleckom prístupe je vnímanie ženskej krásy ako nehistorickej a teda mimočasovej estetickej kategórie. Prostredníctvom umeleckého odhaľovania mystična ľudových krojov, povier a mýtov z rôznych epoch, prihovára sa archetyp Afroditinej krásy. Vytvára tak modernú etno art koncepciu a nový prístup k tradičnému dedičstvu, ktoré prostredníctvom alegórie spája minulosť a budúcnosť. Jeho práca je výplodom hľadania ideálu večnej krásy, duchovnej inšpirácie, ktorou je inšpirované jeho umenie, za snami a nedosiahnuteľnou večnosťou, za výrazom, ktorý mení pohľad na ženu, náboženstvo, dejiny a tradíciu a nakoniec, za experimentom a filozofickou hrou, ktorá provokuje a mení zabehnuté dogmy a vzorce správania.


Svojím umeleckým výskumom poukazuje na skutočnosť, že v kresťanskej civilizácii každá prvotná krása a tým aj ženská krása, podlieha skrývaniu, zvlášť v ľudovom odeve, ktorý pod množstvom podsukní, čipiek, stúh, mašličiek a výšiviek ukrývajú nedosiahnuteľný ideál krásy. Ľudový odev je poznačený z jednej strany svetskou túžbou po kráse, ktorá to symbolicky naznačuje dukátmi, perlami a korunami, kým z druhej strany, ten istý odev nesie symboly duchovnosti a relígie. Napríklad symbol jablka zo stromu poznania dobra a zla ako prvotného hriechu a vyhnania z raja existuje v ľudových zvykoch a tým aj na ľudových krojoch, ktorého je súčasťou. Prostredníctvom krojov a symbolov na nich je na rôzne spôsoby symbolicky prítomný a badateľný Ježiš Kristus a Boh.


Podujatie pre vás pripravili:

MČ Bratislava-Ružinov, CULTUS Ružinov a Pavel Surový


Podujatie sa koná v rámci festivalu Ružinovské folklórne slávnosti.



ZDIEĽAŤ UDALOSŤ

bottom of page